Ny nakensnegl funnet langs norskekysten
Artsbestemming av MAREANO-materialet fra Nordland VII er godt i gang. I den forbindelse er det nå funnet en nakensnegl som tidligere ikke er registrert langs norskekysten. Av: Halldis Ringvold, Havforskningsinstituttet
Doridoxa ingolfiana Bergh, 1899 ble tatt med bomtrål på Bleiksdypet på mellom 881-907 m dyp (stasjon R189). Bleiksdypet ligger forholdsvis nær land, nordvest av Andøya . På dette dypet er det registrert kalde vannmasser (under 0 °C), og vi forventer å finne flere nye, spennende arter her.
Nakensneglen er tidligere registrert ved Grønland, Island (Just & Edmunds 1985) og Færøyene (Sneli et al. 2005) ned til 603 m dyp, og i vannmasser rundt 0 °C. Arten er ikke nevnt i publiserte oversikter over nakensnegl langs norskekysten, som Brattegard & Holthe (1997) og Evertsen & Bakken (2005). Doridoxa ingolfiana er en arktisk art. Man vet lite om den, og den kan vise seg å være sjelden. Individet måler 12 mm, og er like stort som eksemplaret funnet nord for Færøyene, i BIOFAR 1 (Jensen 2005). Det finnes for øvrig kun to arter innen slekten Doridoxa, og den andre arten finnes utenfor kysten av Sør-Afrika (D. benthalis Barnard, 1963)(Schrödl et al. 2001). Takk til nakensnegl-ekspert og stipendiat Jussi Evertsen ved NTNU for bidrag til artsbestemmelsen.
|



